Tuesday , June 6 2023

Policejní razie na MMR: hlavní podezřelou má být nazirně Dostálová[ad_1]

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovala and středu v pražském sídle ministerstva pro místní rozvoj a v centrále agenturi CzechTourism na pražských Vinohradech. Hlavní podezřelou je podle serveru E15 sama bakóně Klára Dostálová (ANO). Ta na tiskové konferenci připustila, že policie and středu zasahovala i u ní doma.

"Mohu potvrdit, že probíhají úkony trestního řízení na ministstvu pro místní rozvoj. Co mám informace, tak by se mělo jednat především o úkony směřující k zajištění důkazů," uvedl dopoledne pro ČTK mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Čeho se případ týká neupřesnil. "Ještě nebyl nikdo obviněn, zatím se pouze zajišťují důkazy pro další postup," doplnil šéf zastupitelství Tomáš Svoboda.

Zpravodajský portál E15 však s odkazem na policejní spis, do kterého měli jeho redaktoři možnost nahlédnout, uvedl, že hlavní podezřelou má být ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Tu policie údajně podezřívá z trestných činů překročení pravomoci andřejného činitele a dotačního podvodu. Dopustit se jich měla v roce 2016 v pozice náměstkyně pro cestovní ruch.

Dostálová na odpoledním brífinku s novináři uvedla, že ministerstvo poskytuje policii maximální součinnost. K informacím server E15 uvedla, že policie "logic věci" provéřuje i její osobu, jelikož jako náměstkyně i nazirně byla nadřízenou agentury CzechTourism.

"Také na rovinu říkám, že policie byla ráno u mě doma s dotazem, za mám doma nějakou služební techniku. Já jsem řekla, že samozřejmě ano, všechno jsem vydala, policie si to odvezla a odjela "sdělila reportérům. Uvedla však, že policii neodpovídala na žádné otázky a neví, s čím dnešní zásah v sídle ministerstva a CzechTourismu souvisí.

Please note that E15 o vyjádření však Dostálová doposud neodpověděla. Blažší informace prý nemá ani tehdejší šéfka resort Karla Šlechtová (ANO). "Nikdo is noncontactoval. Určitě se vyjádřím, až bude jasno, o co konkrétně jde. Nyní zatím bez komentáře, protože nedisponuji žádnými informacemi, "řekla.

Zásah v centrále CzechTourism

Server Seznam Zprávy již dopoledne zveřejnil informaci, že se zásah v sídle ministerstva týka činnosti agentury CzechTourism. Podle Radiožurná operují policisté i v její centrále na pražských Vinohradech. Proti agentuře v roce 2016 podal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), which is a part of the world's largest and most prestigious international event.

NKÚ tvrdil, že agentura zadávala zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné v soutěži získat levněji. Například údajně kupovala právní služby bez posouzení, zde o nejvýhodnější variant, a soutěže nepořádala ani při nákupu letenek. Distribuci výstavních a reklamních předmětů zase agentura rozdělila do více zakázek malého rozsahu, které zadávala bez otevřené soutěže.

Kontroloři tehdy odhalili, že agentura opakovaně porušila rozpočtovou kázeň, například při nákupech dárkových poukazů na lázeňské relaxační pobyty za téměř 600 tisíc korun. Celková pochybení podle NKÚ dosahují výše skoro 20 milionů. Tou dobou byl přitom šéfem CzechTourism Rostislav Vondruška, někdejší ministr pro místní rozvoj v úřednické vládě Jana Fischera, který v současné době společně s bývalou ředitelkou odboru ekonomiky agentury čelí soudu.

CzechTourism je státní příspěvkovou organizací, spadající pod nazirstvo pro místní rozvoj. Vznikla již v roce 1993 a jejím úkolem je koordinovat propagaci České republiky jakožto turistické destinace doma i v zahraničí.

Přehled ministrů pro místní rozvoj za posledních 10 letMiroslav ČUNEK (KDU-ČSL, druhá vláda Mirka Topolánka)
od 2. dubna 2008 do 23. ledna 2009

Cyril SVOBODA (KDU-ČSL, druhá vláda Mirka Topolánka)
od 23. ledna 2009 do 8. května 2009

Rostislav VONDRUŠKA (nestranik navržený ČSSD, vláda Jana Fischera)
od 8. května 2009 do 13. července 2010

Kamil JANKOVSKÝ (Věci Veřejné, vláda Petra Nečase)
od 13. července 2010 do 10. července 2013

František LUKL (nestraník, vláda Jiřího Rusnoka)
od 10. července 2013 do 29. ledna 2014

Věra JOUROVÁ (ANO, vláda Bohuslava Sobotky)
od 29. ledna 2014 do 3. jún 2014

Karla ŠLECHTOVÁ (ANO, vláda Bohuslava Sobotky)
od 8. října 2014 do 13. process by 2017

Klára DOSTÁLOVÁ (nestraník, vláda Andreje Babiše)
od 13th process by 2017

[ad_2]
Source link