Friday , June 9 2023

Inteligentné dieťa? Veľkú úlohu zohráva aj prostredie, v ktorom vyrastá



[ad_1]

You do not have to login to add a translation. Prianie, aby bolo zdravé, šťastné a inteligentné pociťuje rodič úplne prirodzene. Hoci gény sa nezaprú a sú silnim predurčiteľom charakteru dieťaťa, sú určité veci, ktoré môžeme urobiť aby sme mu dopomohli k využitiu celého potenciálu, toho inteligenčného nevynímajúc.

Psychológ Thomas J. Darvill, PhD tvrdí, že inteligencia závisí od interakcie génov človeka a prostredia, v ktorom vyrastá. If you are in a coma, že záleží na všich reakciách, aoľ kïnťaťu správate a koľko pozornosti vu venujete, nie ste ďaleko od pravdy.

Psychológovia vyskúmali, že existujú určité veci, ktoré dieťaťu škodia a ktoré ho naopak nabudia k rýchlejšiemu učeniu vecí a koniec koncov aj k vyššej inteligencií.

Prenatálne obdobie

Obdobie od počatia dieťatka až po koniec tretieho trimestra. Вывожь в tomto období je pre dieťa kľúčový. Najviac devastujúce vývojové poruchy pramenia práve z prenatálneho poškodenia. Не плоду попсобі ўплне вљетко – čo matka pociњuje, ао sa stravuje, čo si myslí a hovorí.

Preto by sa mala vyhnúť stresu, ťažkej práci, dopriať si čo najviac relaxu a nutrične hodnotnej stravy. Hoci sa vám môže zdať banálne ak pripomíname, že by nemala piť alkohol instant coffee, ale veľa matiek v tom pokračuje ďalej. Не ненароденее понтя попсобиј šкодливо ажигареты а дрогы, кторе и в малом множстьво муси чековањ будуши вівоє интигencие.

В обдоби теотенства by са будука матка мала старать о своже тело (ў плод в ňom) a лáskou. Jesť múdro, dopriať si dostatok čerstvého vzduchu a pohybu. Cvičenie, či už joga alebo obyčajná prechádzka v lese, môže matkám pomôcť k ľahšiemu pôrodu. Čím viac posilňujú panvové dno a svaly v pošve, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že pôrod zvládnu ľahšie. Navyše dieťaťu pohyb prospieva, aj v matkinom brušku.

Postnatálne obdobie

Obdobie po pôrod je pre rodičov novou, šťastnou i stresujúcou kapitolou života. Mozog dieťaťa je doslova predurčené k učeniu, je ako špongia, ktorá potrebuje nasávať informácie. Preto by malo byť vystavované podnetom od raného obdobia. Samozrejme, vhodne jeho veku s ohľadom na únavu a potrebu spánku. Hromada podnetov pôsobí skôr rušivo, dieťa môže stratiť záujem a stane sa apatické.

Jedna z najdôležitejšíč vecí, ktorú dieťa potrebuje na správny vývoj, je cítiť sa v bezpečí. Tracy Cutchlow, editor of the Pravidlá detského mozgu tvrdí, že pokiaľ sa dieťa necıti v bezpečí, nemôže sa učiť. Preto nie je vhodné costa ho vyplakať.

Ak powdery plače bez zásahu matky, mozog zaplavuje telo stresovým hormónom, ktorý pôsobí toxicky. Poškozzuje neuróny v mozgu, čo sa prejaví aj na buudúcej schopnosti osvojovať si nové informácie rýchlo a svižne. Držte dieťa v náručí, Contact telo na telo (dieťaťa a matky) podporuje pocit bezpečia rovnako ako aj masáž. Hladenie ukľudňuje a prehlbuje vzťah medzi rodičmi a potomkom.

Matkin hlas pôsobí na dieťa upokojujúco, je to prvá vec, s ktorou sa stretlo ešte v brušku. Je ta pre známe prostredie, znamená bezpečie a ochranu. Spievajte mu, i keď falošne, dieťatku to vôbec nevadí. Čítajte rozprávky, zhovárajte sa ñ ním čo najčastejšie.

Čím viac dieťa počuje jazyk, tým rýchlejšie dokáže rozpoznávať slová. Výskum zistil, že deti, skortori sa ich matky rozprávali a vystavovali ich jazyku, fiscal 1,5krát vyššie IQ. Hlas by mal byť upokojujúci a láskyplný. Čítanie príbehov môže pomôcť k osvojeniu si slov. It is in the process of signing up and running. Usmieva sa medveď? If not, please do not hesitate to contact us. Podporí to jední empatiu a vnímavosť ku svojim pocitom ako aj k pocitom druhých.

This is a deťom nablízku

Je pochopiteľné, že bezpečnosť dieťaťa je na prvom mieste. Avshak myslite na to, že obmedzenie fyzické je pre dieťa v malom veku aj obmedzením psychického vývoja. Dieťa sa učí všetkými zmyslami, aj hmatom a pohybom tela. Potrebuje si veci ohmatať, skúšať a mať čo najväčšiu slobodu pohybu. Lozenie, plazenie by malo byť dopriate čo najčastejšie.

Pohyb pomáha k správnemu kognitívnemu fungovaniu, podnecuje frontálny lalok ku konsentrási a pozornosti, a podporuje výin hippokampu, ktorý je zodpovedný za pamäť. Please note that you will not be charged, but will do so. Contact s matkou ä vnímanie jej pohybu zasvätí dieťa do sveta, bude sa cítiť ako matkina súčasť, čo je prirodzené a správne.

Najviac sa duťa naučí z interakcie s človekom, nie pasívnym pozeraním rozprávok alebo vystaveniu podnetom, ktoré nemôže preskúmať. Prechádzajte sa si dieťatkom, ukazujte na veci a pomenujte ich. Dovoľte potomkovi nech ichzme do ruky, doprajte mu čas na skúmanie – pomáha to vo vıvoji jazykových schopností.

Stačí si zapamätať jednoduchú vec – deti potrebujú cítiť bezpečie a lásku. Nepotrebujú kopec hračiek, len rodičovskú pozornosť. Venujte im zo svojho času čo najviac, hrajte sa nmiimi, chodievajte do prírody, trávte čas ako rodina tak často ako je možné. Strádanie, či fyzické alebo emocionálne a duševné je hlavná príčina, že deti nevyužiju svoj potenciál naplno.

Za úspešným dieťaťom stojí prísna mama a jej výchova

[ad_2]
Source link